1.3. Проблеми міської забудови
Проблеми міської забудови для міської громади торкаються широкого кола питань архітектурно-планувального, соціально-економічного, екологічного і чисто технічного характеру утримання будівель і споруд, комунікаційних і постачальних мереж життєзабезпечення мешканців.
З точки зору утримання будівель і споруд нас цікавлять параметри їх експлуатаційних якостей (ПЕЯ) на етапах встановлення, матеріалізації та підтримування ПЕЯ на рівнях, що відповідають призначенню кожної будівлі і споруди.
Життєвий процес ПЕЯ повинен складатися з їх розробки (встановлення будівельних норм з повним переліком і значеннями ПЕЯ), проектування (під час якого проектувальники, керуючись завданням та державними будівельними нормами (ДБН), встановлюють перелік ПЕЯ для кожної споруди і своїми засобами — підбором матеріалів, конструкцій, розрахунком їх розмірів тощо — забезпечують нормативні або розрахункові значення ПЕЯ у проекті будинку), зведення (коли будівельники керуючись проектом та ДБН, своїми засобами — методами будівельно-монтажних робіт, контролю їх якості та ін. — забезпечують відповідність фактичних значень ПЕЯ і проектних) та експлуатації (під час якої експлуатаційники, керуючись проектом, фактичними значеннями ПЕЯ, зафіксованими в акті приймання будівлі в експлуатацію, своїми методами — періодичним контролем значень ПЕЯ, технічним обслуговуванням і налагодженням, ремонтом систем і конструкцій — підтримують ПЕЯ на заданому рівні увесь плановий строк експлуатації).
З розбудовою міст, спорудженням багатоповерхових та підвищеної поверховості будинків, ускладнилося їх інженерне устаткування, зросли витрати на утримання і значно змінилася структура витрат на експлуатацію будівельного фонду.
Аналіз фактичних даних про стан будівельних конструкцій і всього будівельного фонду в цілому дає змогу зробити висновок, що існуюча методика формування паспорта технічного стану будівельного об'єкта вже не вирішує проблеми одержання постійної й достовірної інформації про знос конструктивних елементів будинку. Існуюча методична структура щодо здійснення заходів для підвищення параметрів експлуатаційної якості будівель та споруд не враховує багатьох чинників зносу будинків і не може бути основою при створенні сучасного моніторингу зміни показників експлуатаційних якостей (ПЕЯ) у процесі життєвого циклу будинку.
Складність оцінки параметрів експлуатаційної якості будівель та споруд полягає ще й у тому, що в будівництві існує великий обсяг «прихованих робіт», що створюють передумови для значної кількості дефектів, які виявляються лише в процесі експлуатації.
Завданням сучасного моніторингу є визначення стратегії утримання і системи організації ремонту будівель та споруд, а також реалізація системи врахування результатів спостережень за параметрами стану житлових будинків та інженерних систем, що повинні задовольняти вимоги їх надійної та безпечної експлуатації.
Вирішенню такого широкого складного комплексу питань сприяє теорія експлуатації будинків, яка науково обґрунтовує необхідність і терміни проведення експлуатаційних заходів, базуючись на:
числових значеннях ПЕЯ, які необхідно підтримувати на заданому рівні;
закономірностях впливу зовнішніх і внутрішніх факторів;
виявленні характерних типових дефектів та пошкоджень і способів їх усунення;
виборі належних способів контролю ПЕЯ і методів виявлення дефектів, ушкоджень, несправностей;
визначенні ефективних способів та порядку найраціо- нальнішого відновлення ПЕЯ будинків;
своєчасному призначенні періодичності ремонтів та обсягів робіт, розрахунку необхідних матеріалів, коштів;
раціональному вирішенні питань штатної структури, чисельності та кваліфікації експлуатаційного персоналу.